czwartek, 22 sierpień 2024 10:00

Scenariusz przeznaczony jest dla uczniów klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej. Zawiera treści z podstawy programowej szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej (kl. I) z preambuły oraz przedmiotu język polski. Zajęcia realizowane są w plenerze z całą grupą uczniów, wymagają zaaranżowania przestrzeni piknikowej. Mają za zadanie rozwijanie zainteresowań uczniów oraz wskazanie sposobu spędzania wolnego czasu.

TEMAT: Czytanie na trawie

CELE OGÓLNE:

  • doskonalenie umiejętności myślowo-językowych (czytanie ze zrozumieniem),
  • rozwijanie osobistych zainteresowań ucznia,
  • znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej,
  • kształcenie umiejętności świadomego odbioru tekstów literackich i tekstów kultury,
  • wyrabianie nawyku samodzielnej, systematycznej lektury,

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:

  • wykazuje się znajomością i zrozumieniem treści utworów,
  • odróżnia dzieła kultury wysokiej od tekstów kultury popularnej,
  • rozpoznaje obecne w utworach literackich wartości uniwersalne i narodowe,
  • stosuje zasady etykiety językowej w wypowiedziach ustnych odpowiednio do sytuacji,
  • zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie,
  • włącza się w życie kulturalne szkoły,

METODY PRACY: praca z tekstem literackim, dyskusja kierowana, metody aktywizujące: konkurs, kalambury

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: książki młodzieżowe, pytania konkursowe do losowania, kartki z grafiką do zabawy w kalambury, flamastry, duże kartki papieru, wyposażenie piknikowe: koce, leżaki, parasole, kapelusze słomiane, okulary przeciwsłoneczne, kosze z przekąskami
i napojami, kosze pełne książek itp.

PRZEWIDYWANY CZAS: 45 minut

PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Faza przygotowawcza

  1. Powitanie Gości i uczestników, przedstawienie założeń akcji czytelniczej.
  2. Nawiązanie do reprodukcji obrazu Édouarda Maneta Śniadanie na trawie będącego inspiracją do zorganizowania czytania w ogrodzie. Obraz przedstawia grupę osób beztrosko spędzających czas na trawie, delektujących się posiłkiem w plenerze
    i prowadzących rozmowę.

Faza zasadnicza

  1. Zainaugurowanie czytania przez Gości: dyrektora szkoły, wicedyrektorów, przedstawiciela Rady Rodziców itp. Czytający przedstawiają tytuł książki, imię
    i nazwisko autora, mówią, dlaczego wybrali tę książkę i dlaczego lubią czytać, następnie czytają wybrany fragment.
  2. Wystąpienia poszczególnych uczniów, którzy przygotowali fragmenty ulubionych książek. Przed czytaniem podają tytuł oraz imię i nazwisko autora.
  3. Przeprowadzenie konkursu Z jakiego utworu literackiego pochodzi ten cytat? - chętni uczniowie losują pytania i udzielają odpowiedzi, w przypadku błędnej odpowiedzi lub jej braku odpowiadają inni uczniowie (Załącznik 1).
  4. Powrót do czytania (jak w punkcie 2.)
  5. Przerwa na piknikowe śniadanie na trawie - uczestnicy częstują się przekąskami i napojami przyniesionymi przez siebie, prowadzą luźne rozmowy, integrują się.
  6. Powrót do czytania – wszyscy czytają jednocześnie swoje książki, najpierw głośno, później szeptem, następnie w ciszy. Wymieniają się książkami, rozmawiają w grupach o ulubionej literaturze.
  7. Zabawa w literackie kalambury Odgadnij tytuł książki.
    Chętni uczniowie losują kartki z atrybutami z lektur, a następnie rysują na dużej kartce. Pozostali próbują odgadnąć tytuł i autora.

Kartki z grafiką:

  • Dworek w Soplicowie (Pan Tadeusz, Adam Mickiewicz)
  • Maliny (Balladyna, Juliusz Słowacki)
  • Róża (Mały Książę, Antoine de Saint Exupery)
  • Jezioro (Świtezianka, Adam Mickiewicz)
  • Zamek (Zemsta, Aleksander Fredro)
  • Rydwan (Quo vadis, Henryk Sienkiewicz)
  • Duch (Opowieść wigilijna, Charles Dickens)
  • Pierścień (Władca pierścieni, John Ronald Reuel Tolkien)

Faza końcowa

  • Podsumowanie - podziękowanie za zaangażowanie w akcję, wręczenie wszystkim zakładek do książek własnoręcznie wykonanych przez nauczycieli bibliotekarzy oraz wręczenie nagród dla najbardziej aktywnych uczestników za udział w konkursie
    i kalamburach.
  • Sesja fotograficzna do stworzenia relacji w mediach społecznościowych.

EWALUACJA ZAJĘĆ
Podzielenie się wrażeniami z akcji czytania na trawie. Odpowiedzi uczniów na pytania: Dlaczego lubią czytać książki? Co daje obcowanie z literaturą?

ZAŁĄCZNIKI
Załącznik 1 – pytania do konkursu Z jakiego utworu literackiego pochodzi ten cytat?

Lidia Kopeć
doradca metodyczny bibliotek szkolnych
SCDiDN Siedlce

Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach

Telefon do sekretariatu: 25 794 33 69

E-mail: scdidn@scdidn.siedlce.pl

Adres: ul. Krystyny Osińskiej 6
08-110 Siedlce

Dołącz do newslettera już dziś!

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.