Profesor Zbigniew Kobyliński w swoim artykule Czym jest, komu jest potrzebne i do kogo należy dziedzictwo kulturowe? pisze:
Dziedzictwem kulturowym jest (…) ta część dawnych dóbr kultury, która uznana została za wartościową przez kolejne, następne pokolenia i dzięki temu dotrwała do chwili obecnej. Chociaż bowiem w pojęciu dziedziczenia zawarte jest raczej przekonanie o braku jakiejkolwiek selekcji tego, co dziedziczymy, to jednak wiadomo, że społeczności ludzkie częstokroć uznają część tego spadku za niegodną zachowania czy wręcz niepożądaną. (…)
Zasoby dziedzictwa kulturowego winny być traktowane jako własność publiczna, do której wszyscy członkowie społeczeństwa muszą mieć zapewniony dostęp, i o której mają prawo być wyczerpująco i przystępnie informowani, którą mają prawo wykorzystywać na różne sposoby i za którą też wszyscy są w jednakowym stopniu odpowiedzialni (http://cejsh.icm.edu.pl).
Z inicjatywy Unii Europejskiej powstał portal Europeana. Zachęcamy do zapoznania się z nim i korzystania.
Europeana zapewnia entuzjastom dziedzictwa kulturowego, specjalistom, nauczycielom i badaczom cyfrowy dostęp do materiałów z zakresu dziedzictwa kulturowego Europy. Dlaczego? Aby inspirować i wspierać merytorycznie świeże spojrzenie i otwarte rozmowy na temat naszej historii i kultury. Aby dzielić się naszym bogatym dziedzictwem kulturowym i czerpać z niego radość. Aby wykorzystywać je do tworzenia nowych rzeczy.
Europeana to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Zasoby pochodzą z domeny publicznej lub są dostępne na wolnych licencjach. Swoje skarby udostępniają w Europeanie między innymi londyńska British Library, Rijksmuseum z Amsterdamu i paryski Luwr.
Udostępniane tu są też, w bardzo atrakcyjnej wizualnie formie, wystawy tematyczne partnerskich muzeów, zawierajace również dzieła chronione prawami autorskimi - Od dadaizmu do surrealizmu (przewodnik po sztuce początku wieku, bez możliwości pobrania plików), a także dostęp do EUscreen - bazy filmów o tematyce kulturalnej na przykład historię powstania telewizji w Europie.
Swoją podróż po zasobach Europeany można rozpocząć od takich pereł dziedzictwa europejskiego jak:
- zasady dynamiki Isaaka Newtona w Philosophiae Naturalis Principia Mathematica,
- kolekcję poświęconą murowi berlińskiemu - fotografie, teksty, wideo i muzykę,
- rysunki Leonarda da Vinci ,
- obraz Dziewczyna z perłą Johannesa Vermeera,
- listy Cycerona w oryginale.
Z krótkim wideo o Europeanie można zapoznać się na stronie na stronie: https://otwartezasoby.pl/europeana-archiwa-i-muzea-calej-europy/
Polska Biblioteka Narodowa była pierwszą polską instytucją, udostępniającą zasoby w Europeanie i kontynuuje współpracę poprzez udział w kolejnych projektach. Na portalu Europeany dostępnych jest ponad 600 tysięcy obiektów cyfrowych z polskiej Biblioteki Narodowej.
Danuta Tatarczak, Agnieszka Sikorska