Mariusz Berczyński
doradca ds. wychowania fizycznego
SCDiDN w Siedlcach
WIRTUALNE LEKCJE
w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Interesującym zagadnieniem, możliwym do wykorzystania podczas zdalnej edukacji jest skorzystanie z bogatej oferty edukacyjno- kulturalnej przygotowanej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
W pierwszej kolejności możemy zaproponować uczniom wirtualny spacer po muzeum: www.muzeumsportu.waw.pl, w czasie którego można zobaczyć m.in.: początki sportu, 20- lecie międzywojenne, sport podczas wojny czy w czasach PRL, ścianę chwały polskiego sportu.
Proponuję również filmowe spotkania, na które zabiorą uczniów pracownicy muzeum z działu edukacji. Można prześledzić historię sportu od czasów antycznej Grecji i starożytnych Igrzysk Olimpijskich, aż po Nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Nie zabrakło tutaj również wiadomości o historii flagi olimpijskiej, pochodni czy medali.
- Antyczna Grecja
- Historia pochodni olimpijskich
- W krainie pięciu kółek olimpijskich
- Igrzyska, których nie było
- Medale olimpijskie
- Dawny sprzęt sportowy
Poza tym uczniowie mogą zdobyć wiadomości związane z konkretnymi dyscyplinami sportowymi:
Na stronie muzeum znajdziemy też nagrania z wirtualnych spotkań na żywo. Interesujące tematy to np.:
Jest również możliwość obejrzenia ciekawych wystaw on- line. Jedną z nich jest ekspozycja „Gramy o medale”- dotycząca ponad 90- letniej historii oraz sukcesów polskiej siatkówki. Można również przeczytać krótkie artykuły o tematyce turystyczno- sportowej, które mogą zainspirować uczniów do interesujących działań czy pomóc odkryć niezwykłą postać:
- „Rowerem przez Afrykę- historia podróży Kazimierza Nowaka”
- „Jerzy Kukuczka”
- „Debiut Kazimierza Deyny w reprezentacji Polski”
- „Trener wszech czasów- Kazimierz Górski”
W edukacji nie może zabraknąć miejsca na bezpieczeństwo. Ale pracownicy muzeum pomyśleli i o tym. W okresie przed wakacyjnym Muzeum zaplanowało we współpracy z ORLEN Team akcję „Bezpiecznie nad wodą”. Dlatego warto na bieżąco przeglądać ofertę edukacyjną muzeum.
Więcej informacji na stronie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Opracował:
mgr Janusz Konopka