CEO proponuje duży wybór bezpłatnych programów (do wykorzystania również w pracy zdalnej), które rozwijają umiejętności oraz pogłębiają wiedzę uczniów. Można korzystać nie tylko z udostępnianych pomocy i materiałów, ale również liczyć na wsparcie doświadczonych trenerów. Każdy zainteresowany nauczyciel znajdzie tu źródło nieocenionych inspiracji do codziennej pracy. www.ceo.org.pl/rekrutacja/ .
15 września odbyło się webinarium UCZENIE SIĘ, RELACJE, ŚWIAT. ODPOWIEDZ NA WYZWANIA TEGO ROKU SZKOLNEGO PRZY WSPARCIU CEO, poruszone zostały trzy ważne kwestie:
- O uczeniu się uczniów, a co za tym idzie - jakie metody stosować, aby praca z młodymi ludźmi w szkole była skuteczna?
- O szkolnych relacjach, o tym jak i w jakim celu budować trwałe relacje z uczniami?
- O ważnych tematach spoza szkolnej rzeczywistości, które można poruszać w szkole w 2020 roku.
Do webinarium zaproszono praktykujące nauczycielki oraz ekspertki na co dzień współpracujące z CEO, które zaproponowały kierunki myślenia o najważniejszych wyzwaniach edukacyjnych tego roku oraz wskazały, jak można skorzystać ze wsparcia Centrum podczas podejmowania i realizacji tych wyzwań. Mając na uwadze to, że nauczanie zdalne pokazało, że kompetencja uczenia się to ten rodzaj kompetencji, bez której trudno iść do przodu, podkreślano, że uczenie się w ogromnym stopniu zależy od ucznia. Od jego wiedzy, umiejętności organizowania procesu uczenia się, ale co ważne- również od gotowości do wzięcia odpowiedzialności za wyniki tego procesu.
Interesująco mówiła o tym dr Ewelina Gorczyca – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Podkreślała ogromną rolę oceniania kształtującego i informacji zwrotnej, a także umożliwiania uczniom, aby korzystali wzajemnie ze swojej wiedzy i umiejętności.
Po okresie zdalnego nauczania uczniowie i my-nauczyciele - wróciliśmy do szkoły z nieco odmienną zawartością bagażu. W plecakach uczniowskich można znaleźć m.in. zachwiane poczucie bezpieczeństwa oraz brak pewności co może się wydarzyć, potrzeba odbudowania relacji. Nauczyciele wrócili wyposażeni w większą znajomość narzędzi do pracy zdalnej, ale także niepewność, różnego rodzaju wątpliwości i absolutne przekonanie, że nawet najlepsze narzędzia nie są w stanie zastąpić relacji. Przed nami zadanie odbudowania relacji, wyciągnięcie wniosków z okresu edukacji zdalnej, a także umiejętność podjęcia działania w sytuacji, która może zmienić się tak, jak to miało miejsce w marcu. Tę część spotkania ciekawie poprowadziła Anna Pająk – polonistka, logopedka z Nowego Dworu Gdańskiego.
Jadwiga Jarosz – polonistka z Bielska Białej mówiła o pracy metodą projektu, która daje uczniom przestrzeń do satysfakcjonującej współpracy, co z kolei świetnie wpływa na relacje.
Została przedstawiona oferta dotycząca programów z zakresu wolontariatu, samorządności i przedsiębiorczości, które można realizować przy wsparciu CEO.
Główne hasła i programy bezpłatne:
Angażuj obywatelsko
- Młodzi w akcji
- PoczytajMY
- Szkoła demokracji
- Oby młodzież
Odpowiadaj na globalne wyzwania
- 1Planet4All
- Rozmawiajmy o uchodźcach. Klub dobrej rozmowy
- Wzór na ścisłe
Wyjaśniaj politykę
- Europejski Uniwersytet Latający
Otwieraj na kulturę
- Shortcut. Małe historie, wielkie sprawy
- DoMowy
- Noc Bibliotek
Ucz wartości
- Wychowanie to podstawa
Zgłaszać się można poprzez aktywną broszurę rekrutacyjną znajdującą się pod linkiem https://blog.ceo.org.pl/wp-content/uploads/2020/09/CEO_broszura-rekrutacyjna_w2_druk.pdf
Interesujący jest m.in. program edukacji filmowej Shortcut. Małe historie wielkie sprawy. Filmy krótkometrażowe stanowią bazę do dyskusji z uczniami na ważne tematy oraz pomogą w rozwiązywaniu problemów.*
Nagranie całego webinarium można znaleźć pod poniższym linkiem https://blog.ceo.org.pl/odpowiedz-na-wyzwania-tego-roku-szkolnego-przy-wsparciu-ceo-webinarium/
*) Pisząc artykuł korzystałam z broszury rekrutacyjnej CEO
Agnieszka Bączyk – doradca metodyczny SCDIDN, uczestniczka webinarium w dniu 15 września 2020