Twoja sugestia
Twój mail (pole opcjonalne):
Wiadomość:
Komunikat
message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message

Samorządowe Centrum Doradztwa
i Doskonalenia Nauczycieli
w Siedlcach

Aktualności


2020-04-20 - Dla nauczycieli plastyki i nie tylko – oferta edukacyjna Muzeum Narodowego w Warszawie


Muzeum Narodowe w Warszawie wychodzi cały czas  naprzeciw nie tylko dorosłym miłośnikom sztuki ale również najmłodszym. Sukcesywnie wzbogaca swój program  edukacyjny. Dla dzieci przygotowywane są warsztaty (co tydzień pojawiają się 3 nowe tematy). Dotychczas są dostępne następujące tytuły:


 1. Co nosili nasi dziadkowie? Czyli o dawnej modzie i urodzie.
 2. Konie w galopie. Zrób sam dzieło sztuki.
 3. Bohaterowie obrazów
 4. Zwierzęta w sztuce
 5. O życiu codziennym w średniowieczu
 6. Dalekomorska podróż
 7. Pejzaż, czyli co widzimy za oknem
 8. W pracowni malarza
 9. Wielkanocne zwyczaje
 10. Na ludowo
 11. Martwa natura
 12. W pracowni rzeźbiarza
 13. Zatańczmy!
 14. Czas na pas
 15. Marzę o podróży do…


Warsztaty są dostępne na stronie Muzeum, można je wykorzystać w pracy zdalnej, dodatkowym udogodnieniem są materiały edukacyjne dołączone do każdego spotkania, które można pobrać.


Muzeum zaprasza również na bezpłatne lekcje muzealne na żywo. Uczniowie spotykają się z historykiem sztuki, mającym wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć. Prowadzący rozmawia z uczestnikami o sztuce i historii. Podczas spotkania uczniowie  korzystają z prezentacji i quizów czyniących spotkanie aktywnym dla uczniów. Zakres tematyczny jest zgodny z podstawą programową . Szeroki wybór tematyka zajęć adresowany jest dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od klas 0-III, na szkołach ponadpodstawowych skończywszy. Z pełną ofertą i zasadami korzystania z niej można zapoznać się pod następującym linkiem: https://www.mnw.art.pl/edukacja/lekcje-muzealne/lekcje-muzealne-on-line/


Dla maturzystów Muzeum przygotowało również interesującą propozycję – cykl webinariów pod ogólnym hasłem Maturalne SOS. Spotkania, na które trzeba się zapisać poprzez podany adres e-mail (edukacja@mnw.art.pl), zaplanowane są do końca maja. Odbywają się na platformie ZOOM, w związku z tym dostępna jest ograniczona ilość uczestników. W tabeli przedstawiam harmonogram spotkań.

 

Data i godzina spotkania

Tytuł, prowadzący

22 kwietnia / środa / 16.00 i 18.00

23 kwietnia / czwartek / 18.00

Średniowiecze / Zofia Załęska

29 kwietnia / środa / 16.00 i 18.00

30 kwietnia / czwartek / 18.00

Renesans / Zofia Załęska

6 maja / środa / 16.00 i 18.00

7 maja / czwartek / 18.00

Barok / Monika Miżołębska

13 maja / środa / 16.00 i 18.00

14 maja / czwartek / 18.00

Klasycyzm / Paweł Masłowski

20 maja / środa / 16.00 i 18.00

21 maja / czwartek / 18.00

Sztuka XIX wieku / Wioletta Cicha

27 maja / środa / 16.00 i 18.00

28 maja / czwartek / 18.00

Sztuka XX Wieku / Paweł Bień

 

Wszystkie szczegóły dostępne są pod linkiem: https://www.mnw.art.pl/edukacja/oferta-edukacyjna-online-na-czas-kwarantanny/maturalne-sos/


Jako nauczyciel plastyki korzystam z oferty Muzeum. Uważam, że jest przygotowywana w sposób przemyślany i świadczy o tym, że dział edukacji doskonale zna podstawę programową kształcenia ogólnego, a edukatorzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Moim uczniom te propozycje, z których skorzystałam dotychczas, bardzo się podobały. Mówię tu o czasie kwarantanny, bo jest rzeczą oczywistą, że wycieczki z uczniami poza nią to podstawowy punkt programu każdego wyjazdu do Warszawy.


W jaki sposób to robię? Otóż zaczynam od tego, że wysyłam uczniom link do warsztatu  z prośbą, aby obejrzały film przed lekcją. Kiedy spotykam się z nimi na platformie ZOOM, temat lekcji jest już dzieciom znany. Omawiamy potem temat, wykorzystując materiały edukacyjne dołączone do warsztatu na stronie MN. Zadania plastyczne związane z tematem uczniowie realizują poza spotkaniem, a potem przysyłają zdjęcia swoich prac. Czasem są to nawet rodzinne fotoreportaże z etapów powstawania dzieła!


Zachęcam do zapoznania się i korzystania z oferty Muzeum Narodowego w Warszawie.

https://www.mnw.art.pl/edukacja/oferta-edukacyjna-online-na-czas-kwarantanny/Agnieszka Bączyk

doradca metodyczny plastyki

SCDiDN Siedlce