Twoja sugestia
Twój mail (pole opcjonalne):
Wiadomość:
Komunikat
message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message message

Samorządowe Centrum Doradztwa
i Doskonalenia Nauczycieli
w Siedlcach

Aktualności


2020-04-07 - PEDAGODZY/PSYCHOLODZY SZKOLNI– materiały do wykorzystania podczas zajęć zdalnych
Szanowni Państwo, zachęcamy do wykorzystania w pracy pedagogicznej poniższych materiałów, które urozmaicą zajęcia

1. Emocje – karty (plik PDF w załączeniu)
Karty Emocje przydadzą się w pracy psychologów, pedagogów, nauczycieli oraz wszystkich tych, którzy chcą wspierać kompetencje emocjonalne dzieci.

Propozycje wykorzystania kart:
  • Karty można wydrukować podwójnie, po czym wyciąć i zagrać w pamięć (memory), przy okazji odkrywania kart nazywamy z dzieckiem odkrytą emocję.
  • Karty mogą posłużyć do nauki emocji – w rozmowie z dzieckiem nazywamy emocje i wspólnie zastanawiamy się kiedy, w jakich sytuacjach dana emocja może się pojawić. Dziecko może zastanowić się również nad tym, kiedy ostatni raz ono odczuwało daną emocję i opowiedzieć o tym.
  • Karty możemy wykorzystać również do ćwiczeń mimiki – stajemy z dzieckiem przed lustrem, losujemy kartę i do lustra przedstawiamy wyraz twarzy odpowiadający danej emocji. Przy tej zabawie warto mówić, jaką emocję pokazujemy oraz nawiązać do sytuacji w jakiej może się pojawić.
  • Możemy utworzyć z kart słowniczek uczuć.

2. Uniwersytet dzieci – scenariusze dla klas IV - VII

3. Wiosenne zadania: kodowanie, rebusy, symetryczne obrazki, rozsypanki literowe, wyliczanki i wiele innych zabaw do wyboru.
https://www.mamawdomu.pl/2019/03/wiosenne-zadania.html?fbclid=IwAR1akUn_Uto2nVnaLuYmgIlLgZkrjsyp_MCUZQGdS5va5POrHMs_rP6JkyY

4. Juniorowo – co robić z dzieckiem w domu, propozycje na każdy dzień.
https://www.juniorowo.pl/nieferie-co-robic-z-dziecmi-w-domu-dzien-7/?fbclid=IwAR34ZD0IdXHFzJZ-7R72bP4jC7YbniD4En8b_LZtu_yi-DocZiqFwZadS2Q

5. Alfabet do wyklejania (plik PDF w załączeniu) - to ciekawy pomysł na zabawę i naukę z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody i nie tylko ( można wykorzystać kamyki, plastelinę, guziki aby wypełniać zaznaczone na literce kółeczka) dla młodszych dzieci. Można w ten sposób wprowadzić dziecko w świat samogłosek i sylab. Jest to świetna zabawa sensoryczna i twórcza.

Życzymy zdrowia
Anna Bogusz doradca - metodyczny ds. pedagogów szkolnych
Joanna Ługowska - doradca metodyczny ds. psychologów szkolnych
SCDiDN Siedlce

Pliki do pobrania

Emocje-KARTY.pdf - EMOCJE - karty
wiosna.pdf - Wiosenne zadania